Záhada východního úspěchu

6. 10. 2011 22:31:14
Jako zarytému asiatofilovi se mi nemohl nedostat do rukou rozhovor známého amerického spisovatele a žurnalisty indického původu Fareeda Zakarii s bývalým předsedou vlády Singapuru, dnes „zaslouženým ministrem“ a hlavním strůjcem singapurského úspěchu Li Kuang Jaem.

V roce 1965 se Singapur z ekonomického hlediska řadil po bok Chile, Argentiny a Mexika; dnes je jeho hrubý domácí produkt na hlavu oproti zmíněným zemím čtyřikrát až pětkrát vyšší (v roce 2010 byl Singapurský HDP/hlavu podle MMF 3. nejvyšší na světě). Co však vyvolává otázky je fakt, že se tak stalo během života jedné jediné generace. Celý rozhovor je o hledání faktorů, které stojí za ekonomickým boomem Singapuru, resp. Východu obecně.

Fareed Zakaria charakterizuje singapurskou vládu coby „měkký“ autoritativní režim, přičemž poznamenává, že existovala i období, kdy až tak měkkým nebyl. Li Kuang Jao stál v čele vlády od roku 1959 až do začátku 90. let, kdy uvolnil místo svému nástupci. Po svém odchodu do politického důchodu se stal „Senior Minister“ světově uznávaným učencem, který díky své silné autoritě udržuje v zemi poměrně silný vliv, s trochou nadsázky bychom mohli říci, že i v celém regionu JV Asie. Jedním z témat, k nimž se často vrací, je demokracie amerického typu a její rizika – a to nejen na území, kde je praktikována, ale i na územích, které by mohly přijmout a prohlubovat některé její prvky.

Jeho postoj vůči Spojeným státům však není jen ve skrze kritický. Jakožto Východoasijec nalézá při pohledu na Spojené státy i rysy přitažlivé. Jak poznamenává, líbí se mu například docela svobodné, přirozené a otevřené vztahy mezi lidmi bez ohledu na jejich společenské postavení, národnost nebo náboženství, dále jistou otevřenost debaty o tom, co je pro společnost dobré a co špatné; odpovědnost veřejných činitelů; neexistenci všemožného utajování a strachu, jež jsou neodmyslitelné od vlády komunistické.

Při pohledu na americký systém jako celek však některé jeho části shledává zcela nepřijatelnými: střelné zbraně, drogy, násilné zločiny, tuláctví, nevhodné chování na veřejnosti – souhrnně řečeno úpadek občanské společnosti. K rozšiřování práva jednotlivce chovat se tak, jak si on sám přeje, došlo na úkor řádu ve společnosti. Na Východě je hlavním cílem spořádaná, řádně fungující společnost, aby se mohl každý maximálně těšit svým svobodám. Taková svoboda může existovat jen ve spořádaném státě, nikoli v přírodním stavu soupeření, sporů a anarchie.

Podle Liho souvisí úpadek amerického systému s erozí morálních opor společnosti a slábnutím osobní odpovědnosti. V každé společnosti musí podle něj existovat řád.

Li se nedomnívá, že by existovalo něco, co bychom mohli souhrnně nazvat „asijský model“. Jisté však je, že západní společnosti se od těch východních výrazně liší. Podle Liho spočívá základní rozdíl mezi západním a východoasijským pojetím společnosti a státu v tom, že východní společnosti jsou přesvědčeny, že jednotlivec existuje v kontextu své rodiny. Jedinec není chápán jako něco původního a izolovaného. Rodina je součástí širší rodiny, dále okruhu přátel a širšího společenství. Vládce či stát se nesnaží poskytnout člověku to, co mu nejlépe poskytne rodina. Li považuje rodinu za základní stavební prvek společnosti.

Tato představa je ztělesněna jedním drobným čínským aforismem: Xiushen qijia zhiguo pingtianxia. Xiushen znamená postarej se o sebe, rozvíjej se, čiň vše, abys byl užitečným; Qijia znamená starej se o rodinu; Zhiguo – starej se o svou vlast; Pingtianxia – vše pod nebem je pokojné a mírné. Celý singapurský národ tato přesvědčení bezvýhradně sdílí.

Základním konceptem východní civilizace je se vzdělávat a pečovat o svou rodinu. Vlády přicházejí a odcházejí, toto však trvá. Zatímco na západě stát či vláda říkají: dej mi všeobecný mandát a já vyřeším veškeré problémy společnosti, na Východě se začíná důvěrou v sebe sama.

V čem spočívá hospodářský úspěch Východu? Právě v rodině. Vláda může vytvořit rámec či prostředí, v němž lidé mohou žít šťastněji, mohou se realizovat a být úspěšní, ale ekonomický úspěch nebo nezdar závisí v posledku na tom, jak sami lidé naloží se svými životy. Podle Liho bylo šťastnou okolností k úspěchu kulturní zázemí, víra v blaho hospodárnosti, tvrdé práce, poslušnosti vůči rodičům a loajality v rámci širší rodiny, a – zejména – úcta ke vzdělání a znalostem. Napomohl tomu i fakt, že lídři věděli, kde jsou, a věděli, kam musí jít.

Na Východě nikdo nevěří, že stát se může postarat za všech okolností, že může být živitelem za jakýchkoli podmínek. Ani sama vláda tomu podle něj nevěří. V těch nejkritičtějších situacích, dokonce v případě zemětřesení a tajfunů, to jsou vzájemné lidské vztahy, které vám pomohou vydržet a přežít. Rodina a struktura vzájemných lidských vztahů zvyšují naději svých členů na přežití.

Úspěch Východu je též v hybných silách, kdy všichni sdílí tradici přísné disciplíny, úcty k učiteli, neodmlouvání a mechanického učení se. Li se domnívá, že pokud má nějaký národ kulturu, která tolik neoceňuje vzdělávání a vzdělanost, těžkou práci a odříkání se momentálního potěšení ve prospěch budoucích zisků, pak bude cesta k cíli mnohem pomalejší.

Autor: Martin Gurín | čtvrtek 6.10.2011 22:31 | karma článku: 12.56 | přečteno: 804x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 24.24 | Přečteno: 328 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 21.89 | Přečteno: 897 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 15.68 | Přečteno: 418 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 15.00 | Přečteno: 254 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.96 | Přečteno: 674 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1127
rozvojař; student politologie a mezinárodních vztahů (FSV UK); skeptik, ale s realistickým nadhledem; nestraník; milovník dochvilnosti, respektu, přiměřeného perfekcionismu, zlaté střední cesty, života bez dinosaurů a štěnic; a v neposlední řadě také milovník Jižní Koreje a kofunciánských hodnot, ale na druhou stranu hrdý Čech (budu se muset mít na pozoru před Moravisty).

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...